Ezt az anyagot egy könyvből gyűjtöttem össze nektek, nem írtam mindent le de ha a témában valami más is még érdekel szívesen leírom, ki írom, nektek a könyvből csak jelezettek.
Az új szülött : első hét
A kölyök kutyák már születésükkor rendelkeznek bizonyos képességekkel. Az új szülöttek szeme ekkor még ugyan nem nyíltak ki, és szaglókepésségük is korlátozott. Életük első hete kizárólag alvással és ivással telik. De szoptatásnál már használják velük született képességeiket; például a tájékozódásukhoz fel kell emelni és mozgatniuk kell fejüket, mászáskor hátsó lábaikkal előre tolják testüket , első mancsaikkal felváltva nyomkodják anyuk emlőit (tejtaposás).
Fontos megemlíteni még a tapintás érzékelést, illetve a hőérzékelést, ez utóbbi segítségével találják meg a kölykök az emlőt, és anyjuk, testvéreik védelmet adó testét.
A Második és a harmadik hét
Az érzék szervek:
A kölykök első napjai után az úgy nevezett " átmeneti fázis" következik Ez az érzékszervek egyre aktívabb működésének időszaka. Ezekben a napokban fejlődik ki a képesség környezetük és testvéreik felfedezéséhez.
Az átmeneti fázis a szemek kinyitásával kezdődik, átlagos időpontja a születés utáni 13. nap. Egy almon belül is előfordul, hogy az egyik kölyök már 8 napos korában elkezdi kinyitni a szemét, míg testvére később kezd pislogni. A látást csak a szem kinyitása követően 48 óra elteltével élesedik meg. Figyeljünk arra hogy a 21. napig a látásnak teljesen ki kel fejlődnie, ellenkező esetben beszeljünk állalorvosunkal.
A harmadig hét végére teljesen kifejlődik a hallás és a differenciált szaglás is.
Az első aktivitások:
A második héten bizony megváltozik az élet az elletőládában, mert a kölykök elkezdik felfedezni környezetüket. Először a saját mancsukat, farkukat, fülüket, majd testvéreik és anyjuk testrészeit veszik a szájukba, rágcsálják, nyalogatják és szaglásszák. Ebben az időben kísérlik meg először az ugatást és már morgással jelzik, ha testvéreik megzavarják őket. Ez az első farokcsóválások időszaka is.
A negyedik és az ötödik hét
Még a második hónapban kezdetén is a 15-30 percig tartó aktív periódusaikat 2-3 óráig tartó tartós pihenő időszakok követik.
Viselkedés formák:
A testvéreikkel, a szüleikkel való kommunikációban a kölykök füleik és farkuk tartásával, illetve mozgatásával már differenciáltan ki tudják fejezni hangulatukat vagy akaratukat. Agressziv hangulatot morgássl, a szőr fel borzolásával vagy orruk fel húzásával jelzik. Az ugatás a játékra híváskor és az izgatottság kifejezésére használják a kölykök.
Egy másik kölyök szájának bökdösése a vonzódást, a megbékélést és a megnyugvás kifejezésére szolgál.
A játék :
A negyedik héten a kölykök már viszonylag hosszaeb ideig képesek játszani egymással.
Ameddig egy kölyök jelentős érdeklődést mutat a játék vagy a tárgy illetve a gazdi iránt, csak addig foglalkozzunk vele, ne nyaggassuk tovább.
Hatodik és a hetedik hét:
Meg kezdik a beilleszkedések szakaszát; a szuka meg kezdi a kölykök játékos tanítását, territórium kiterjesztése az anya vezetésével, a testi ügyesség gyorsan fejlődik.
A kifejlett kölykök kifejezési formáinak tanulása és gyakorlása, a hangadás ebben az időszakban fejlődik ki teljesen; az irigység itt már meg mutatkozik agresszióval.
A nyolchetes kölyök
A kölykök már képesek mindazokat a kifejező- és mozgás formákat, hangokat produkálni, amelyek a kifejlett kutyára jellemző.
Ne csodálkozzunk ha egy idegen felnőtt kutyához odaszalad vakok egyet, mert a felnőtt kutya látja hogy, ez még egy kicsi kölyök, aki gyakorolja a vadászatot vagy a védekezést.
A nyolchetes kölykök kíváncsiak, barátkozók, játékosak, idegen emberekkel szemben barátságosak és a játékra felhívást mindig örömmel fogadják
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése