A kölyökkutyák etetése



A kölyökkutyák etetése

Speciális szükségletek 



Személy szerint én Purina Proplant (szárazztáp) adok enni neki, az érzékeny emésztésükre nagyon jó, kis állat boltban be lehet szerezni, természetesen van kis kutyák számára is és én is azt adtam nekik! 

 





 

A kutyáknál a kölyökkor fajtától függően másfél-kétéves korig tart. Ezalatt gyakrabban kell étkezniük a kifejlett kutyáknál, és az étrendjük is különböző kell, hogy legyen.
A kölyökkutyák rendkívül komplex szükségletekkel születnek, amelyeket szinte azonnal ki kell elégíteni. Immunrendszerük még fejletlen, és az első pár hétben, amíg ki nem nyitják a szemüket, nagyon elesettek. Teljesen az anyjuktól függenek, aki védelmezi és táplálja őket. Az alom gondozásáért felelős személyre nagy felelősség nehezedik, hiszen az ő feladata, hogy felügyelje a kutyusok jólétét. Az egyik legfontosabb teendő annak ellenőrzése, hogy minden kiskutya elegendő táplálékhoz jut-e.
Az újszülött, megtisztított kiskutyákat úgy kell elhelyezni, hogy elérjék az anyjuk emlőit. Ilyenkor kapják meg anyjuktól a föcstejet (másnéven kolosztrumot). Ez az emlőkben a szülés utáni órákban termelődő különleges összetételű tej, amely magas antitest-tartalmával védelmet biztosít az újszülött szervezetének. Ez a legfontosabb első lépés afelé, hogy a kölykök megkapják azt a táplálékot, amelyre szükségük van.
Legyünk résen, amikor szopni kezdenek. Hallanunk kell a szopással járó cuppogást. Alaposan figyeljük meg a kölyköket. Ha szopnak és tejet isznak, akkor látni fogjuk a felesleges tejet a szájukon és az állukon. Miután a kölykök már 10-15 percig ettek, gyengéden érintsük meg a hasukat. Ha kerek és enyhén puffadt, emellett a bőr erősen feszül, az annak a jele, hogy elegendő tejet ittak.
Az első két hétben folyamatosan figyeljük őket. A hasuknak folyamatosan nőnie kell, és kereknek kell lennie. Ha azt vesszük észre, hogy valamelyik kutyakölyök nem szopik, vagy nem éri el a megfelelő testsúlyt, akkor valószínűleg nem kap elég tejet. Ilyenkor kérjünk tanácsot az állatorvostól.
A szilárd ételre való áttérést legkorábban három-hathetes kor körül lehet megkezdeni, fokozatosan, kezdetben az anyatej mellett kiegészítő jelleggel. Ilyenkor a speciálisan az elválasztáshoz összeállított starter tápot adjuk a kölyöknek.

Etetés – mennyi ideig tartson, naponta hány alkalommal?

Az étkezési szokások kialakítását ajánlatos már kölyökkorban elkezdeni. Lényeges, hogy megfelelő időt hagyjunk a táplálék elfogyasztására. Az a jó, ha ez nem túl sok, de nem is túl kevés. Ideálisnak kb.15 perc tekinthető, ezután vegyük el a maradékot. Ha az étel állandóan előtte van, fennáll annak a veszélye, hogy válogatós lesz, vagy elhízik.
A kölyköket kezdetben naponta hatszor kell etetni, ez hathónapos korra fokozatosan napi két alkalomra csökkenthető. Fontos, hogy ebben az életkorban kölyöktápot adjunk a kutyusnak, mert a felnőtteknek való kutyatápok nem fedezik a kölykök igényét. A törpe és a mini fajták kb. 10 hónapos korukra érik el a kifejlett kori testtömegüket, és esetükben a fenőtté érés ugyanannyi ideig tart, míg a magasság növekedése, vagyis egy törpe fajtát már alig több, mint másfél év után felnőttnek tekinthetünk. A felnőtt kutyákat elvileg elég naponta egyszer etetni, de jobb a megfelelő adagot kétfelé osztani, és a kisebb részt reggelire, a nagyobbat vacsorára adni. A kistestű kutyusok anyagcseréje gyorsabb, ezért őket feltétlenül naponta kétszer kell etetni.. A legalkalmasabb etetési időpont a reggeli és az esti séták előtti időpont. Etetés után kb. fél órával tanácsos sétáltatni. A rendszeres táplálás és sétáltatás a szobatisztaság szempontjából is fontos.


Mit adjunk neki enni?

A helyes étrend kialakítása nagyon fontos a kölyökkutyák egészséges fejlődéséhez. Fehérje- és zsírszükségletük nagyobb, mint a kifejlett állatoké, ezt a junior tápok összeállításánál is figyelembe veszik. (Fontos, hogy mindig a kutya életkorának és méretének megfelelő tápot válasszuk!) Az elfogyasztott ételek kb. 30 százaléka legyen állati eredetű fehérje, de egyes élelmiszereket kerülni kell, például a tehéntejet, mert a tejcukor emésztése megerőlteti a szervezetüket.
Ne adjunk nekik csontokat! Főleg a csirkecsont veszélyes, de a nagyobbat is el tudja úgy törni a kutya, hogy utána a szilánk megakadjon a torkán. Sose adjunk nekik romlott ételt!
A főtt rizs jó kiegészítő a hús mellé. Időnként adjunk a kölyökkutyának májat is, és keverjünk gabonapelyheket az ételébe, hogy szervezete hozzájusson a szükséges vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz! A zöldségek közül ajánlott a sárgarépa, kerülendő viszont a burgonya, a hüvelyes növények és a káposztafélék.


Étrendváltás

A kutyákat nem zavarja, ha tartósan ugyanazzal a táppal etetik őket. Azonban néha váltani kell, például amikor a kutyus a kölyök tápról áttér a felnőtt tápra. Nagyon fontos, hogy az átmenet legalább egy hétig tartson, és fokozatos legyen, különben a kutyának hasmenése lehet vagy hányhat.

14 megjegyzés:

  1. Érdeklődnek hogy egy bichon fise kis kutyanak lehete csirke husos tapot adni

    VálaszTörlés
  2. Hanyszor kapjon enni az 5 honapos havanese kiskutyám?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kérdésem, h. elég kétszer adni egy 5 hónapos kiskutyának?
      Köszönöm válaszukat! üdv. Simonné

      Törlés
  3. szia, havanese kutyusnak milyen tápot vegyek? szinte mindegyikre amit próbáltunk keverve az royal canin mini startertől a platinum puppyig, nem nagyon eszi :\

    VálaszTörlés
  4. Lehet a két tápot vegyesen adni? Royal canin mini és vitagold felesben? Köszönöm!

    VálaszTörlés
  5. Szia
    Milyen tápot ajánlasz 2 éves kutyának. Állandó szorulása van.
    (bichon)
    Válaszod köszönöm

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Csirke májat spagettivel meggyőzve szoktunk egy heten egyszer adni..hasonlo v a gond de ez karba tartja...es nem mellesleg imádja ;)

      Törlés
  6. Sziasztok,
    Nekem van egy 5 hónapos Bichon maltez kiskutyám, és egy hete megy a gyomra. Ő az első kutyusom és nem tudom mi a teendő ilyenkor az állatorvosi kívül. Kérlek segítsetek😔

    VálaszTörlés
  7. Szia! A mi bishon havanese,most 9 hónapos, milyen tápot adjak neki,mert szinte fal mindent,de a súlya stagnál!

    VálaszTörlés
  8. Szia! Bichon kiskutyam 7 hetes meg nem volt ilyen kiskutyan menyit es hogy kell enni adni? Baj ha mindig van etele a takajaba?

    VálaszTörlés
  9. Van egy 5 honapos bichon havannez kutyusunk. Kertes házban lakunk és többször ki kérezik az udvarra és ha süt a nap több időt kint tölt. Van egy kinti cicának ami megfogja az egereke és van hogy arra mentem ki hogy a kutyusunk szájába volt az egér. Ez jelenthet problémát?

    VálaszTörlés
  10. Bichon kiskutyánk 15 hónapos nem igazán lelkesedik a tápért, így vegyesen kapja : pujkamellsonka laktóz, glutésn mentes, vagy marhapárizsi keverve bárány-sütőtök-táppal. mindig hig a széklet többször hány, nem naponta, de ez sem szerencsés. néha epét is hány.

    VálaszTörlés